Home / Blog / Jak vystoupit z patologického vztahu?

Jak vystoupit z patologického vztahu?

Jako další příspěvek pro seznámení s tím, jak fungují systemické konstelace jsem zvolil prakticky neupravený feedback klientky. Nádherně ukazuje jednu vynikající schopnost konstelací. A totiž to, že si můžete odnést i odpověď na otázku, kterou jste na vědomé úrovni ani nepoložili.

Co jsem žila

V době, kdy jsem se poprvé účastnila konstelačního workshopu, jsem žila dlouhodobě v partnerském vztahu (cca 8 let), který už nefungoval. Víc mi bral, než dával, ale přesto jsem nedokázala odejit. Na partnerovi jsem nebyla nijak materiálně závislá. Ani jinak s ním podobně svázaná, ale naprosto jsem se z toho vztahu nedokázala citové odpoutat. Jako vůbec ne. Naprosto jsem se v tom plácala a řekla bych bez nadsázky, že to bylo skoro až destruktivní. A nebylo v mých silách z toho nijak odejít.

Jak jsem se dostala na konstelace

V té době jsem potkala Pavla, který mi nabídl jako možnou variantu cesty k řešení navštívit jeho konstelace. Popravdě, moc jsem nevěřila, že by to byla cesta úplně pro mě. Vím, že někteří mí známí konstelace navštěvovali poměrně často, ale když mi někdy i nadšeně popisovali změny, tak jsem tomu nějak úplně nedůvěřovala. Nyní jsem však byla v situaci, kdy jsem si řekla, že je dobré zkusit něco nového, co se mi nabízí. Zejména proto, že sama jsem nebyla schopna najit způsob, jak se podívat na svoji situaci z jiné perspektivy a bytostné jsem tušila, že jiný uhel pohledu by mi silně prospěl. A hlavně osoba Pavla ve mne vzbuzovala silnou důvěru a sympatie a vnímala jsem také výraznou profesionalitu, což mně, víceméně pragmatika, dost uklidňovalo :))

Zástupce

Přijela jsem tedy do Mladé Boleslavi a konstelace vypukly. Jako první si mé vybrala jedna sympatická žena do své konstelace jako zástupce její dcery. Tato paní měla problém s manželem, který mám pocit byl na ni hrubý, nějak to v té rodině nefungovalo a pani se upínala a brala energii od svých dětí. Úplně mé zamrazilo, když jsem tam stála, jak moc reálně vnímám pocity té holčičky (to byla věc kterou jsem před konstelacemi nechápala, že je možně vnímat ‚cizí‘ pocity na lusknuti prstu) a jak moc je v tomhle směru podobný můj vztah s maminkou. Mam skvělou milující mámu, která mi vždy dala, co mohla, co se tyká citu i materiálna. Ale až v ten moment, když jsem stála jako zástupce někoho úplně neznámého v cizí konstelaci jsem si uvědomila, že ode mě vyžadovala často oporu, pozornost a citovou invenci. Byla jsem ji v určitých situacích víc matkou já a já to brala už jako samozřejmost, že to je máma a přece tu pro ni musím byt, i když se mi to třeba nehodí nebo zrovna nechci. To poznání bylo až děsivé.

Procitnutí

Říkala jsem si po čas běhu ostatních konstelaci, jako fajn, asi jsem tohle měla zažít, když jsem to zažila a bylo to tak silný. Otevřelo mi to jiný uhel pohledu na vztah s mamkou. Je to masakr a něco s tím hodlám dělat. Ale jak to asi souvisí s mým partnerem a jestli vůbec souvisí. A pak mi došlo, že souvisí!! Že se k němu chovám stejně, jako k mámě. Že citové investuju, podporuju a vrozený, zažitý schéma mi prostě nedovoluje ani jednou myšlenkou ho nechat a holičkách, když je v blby životní situaci (do kterého se mimochodem dostal sám a očividně sám s tím nic dělat nechtěl). A po konstelacích jsem najednou zjistila, že ho v tom nechat prostě MŮŽU. Že tu nejsem od toho, abych někomu dělala berličku, když prostě, nechci nebo se na to necítím, že to není moje povinnost. Že můžu žit svůj život a nemusím to nikomu vysvětlovat nebo své kroky někomu nějak obhajovat.

Úhel pohledu

Prostě jsem věci viděla najednou z uhlu, který mé v tomhle vice osvobodil. Samozřejmě bylo potřeba ještě můj nový pohled uvést do praxe. Ale to už byla brnkačka oproti tomu se k tomuhle poznání dostat v hlavě. (Ta brnkačka trvala skoro rok, ale oproti otočení v hlavě to byla už ta mnohem jednodušší část.)

Poznání

Vtip na celém mém prvním poznání z konstelací byl ten, že mé má role dcery v cizí sestavě dala tolik poznání, že i když jsem ten den stala ještě v mnoha konstelacích, tak jsem neměla energii už na postavení své. Myšlenky mi stále zabíhaly k tomu prvnímu schématu a ve výsledku mi to bohatě stačilo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru